Fermacell - ideální stavební materiál do podkroví

Desky určené i pro velkou zátěž

Desky fermacell jsou homogenní desky, zhotovené ze směsi sádry a celulózových vláken z rozemletého papíru. Papírová vlákna zpevňují materiál tím, že "proarmují" sádru v celém průřezu desky a tak podstatně zvýší její pevnost. Výsledkem je například schopnost desky o tl. 12,5 mm zabudované v příčce nebo stěně unést svislé zatížení na šroubu s hmoždinkou až 100 kg na konzoli o délce 30 mm. Do desek je možné také zavrtat standardní vrut a zavěsit na něj až 60 kg. Na hřebík lze zavěsit až 34 kg – bez obav tak můžete pověsit i větší obraz.

Ideální protipožární materiál

Sádrovláknité desky fermacell jsou vhodné do vlhka, jako protipožární ochrana i jako izolační prvek, to vše v jednom provedení. Výrobky fermacell jsou certifikovány a schváleny pro použití v ČR, rovněž jsou provedeny požární zkoušky a atesty konstrukcí. Mechanické vlastnosti jako pevnost, nosnost a tvrdost jsou podstatně vyšší než mechanické vlastnosti sádrokartonových desek.

Ideální do vlhkých prostor

Díky impregnaci, provedené již při výrobě, lze fermacell použít i v obytných místnostech s vysokou relativní vlhkostí vzduchu – tedy v kuchyních a koupelnách nebo i sklepních prostorách. I zde přijde vhod vysoká pevnost pro zavěšení různých skříněk a poliček na stěnu. Fermacell je i solidní základ pro kvalitní obklad stěny. Používáte tedy jeden typ desky do všech prostor v domě. Při použití ve vlhkých prostorech se sádrovláknité desky chrání penetrací, typ penetrace může být libovolný, vždy však musí být doporučen výrobcem. Vhodné jsou penetrační materiály, které nabízejí výrobci lepidel pro obkladové materiály (dlaždice a dlažbu) a tyto komponenty nabízejí jako systém.

Skvělé vlastnosti desek Fermacell

Na rozdíl od běžného sádrokartonu lze desky fermacell s výhodou použít také na nosné konstrukce v půdních vestavbách a střešních nástavbách. Sendvičové panely s dřevěným rámem opláštěným deskami fermacell přenášejí svislé i vodorovné zatížení např. střechy a přitom tloušťka takovéto nosné stěny může být již 10 cm a hmotnost této stěny není vyšší než 40 kg/m². Vysoká pevnost desek fermacell je pro investora velmi praktická - přípustné zatížení může činit až 350 kg/m² a nízká hmotnost přitom nezatěžuje nosnou konstrukci stropů, což je často rozhodující vlastnost pro využití únosnosti dřevěných trámů v těchto stropech. Stavebník tak ušetří nemalé finanční prostředky, protože provedením nové nosné konstrukce podlahy je často podmíněna celá půdní vestavba.

Podlahový systém Fermacell

Podlahový systém fermacell umožňuje snadné vyrovnání nerovností starých podlah nebo zvýšení podlahy až o 150 mm použitím Vyrovnávacího podsypu fermacell a podlahových desek fermacell. Podsyp nanesený ve vrstvě do 60 mm není třeba zhutňovat, přesto si při zatížení „nesesedá“. Celý suchý stavební proces umožňuje pokládat další podlahové krytiny do druhého dne bez nebezpečí uzavření vlhkosti v podlaze. S úspěchem se podlahové prvky fermacell zařazují do systému podlahového teplovodního vytápění s předností rychlého náběhu teplot a nízké stavební výšky. Na podlahové prvky fermacell lze lepit dlažbu, PVC krytinu, koberce, parkety i dřevěné podlahové panely. Podlahové desky fermacell mají, bez dalších povrchových úprav, atest na zatížení kolečkovou židlí. Společnost Fermacell GmbH nabízí rovněž bezplatné poradenství a pomoc s návrhem podlah prostřednictvím formuláře na webových stránkách.