Rekonstrukce z pohledu investora

Pro rekonstrukci podkroví jsme se rozhodli s manželkou asi půl roku poté, co jsme koupili a opravili starší rodinný domek. Vzhledem k tomu, že se chystáme ještě o nějakého toho člena rodiny „rozmnožit“, bude pro nás brzo klíčovou záležitostí životní prostor. A „prostorná půdička“ si přímo volala po tom, abychom jí přebudovali na novou útulnou místnost.

Volba správného materiálu

V oboru stavebnictví rozhodně nejsem žádný odborník, a tak jsem se trochu obával výběru toho pravého stavebního materiálu. Možností bylo několik, například pórobetonové předstěny a trámový strop, případně strop z dnes tolik využívaných sádrokartonových desek. Ale co s podlahou? Jak jí vyrovnat a zároveň zpevnit. Byla opravdu nerovná, navíc na několika místech se i houpala. Každý radil něco jiného a já se pomalu v nabídkách začal ztrácet. Ze všeho nejvíc mě tehdy zaujala nabídka na materiál Fermacell. Jedná se o komplexní řešení – jeden materiál na stěny, stropy i podlahy. A pak další věc. Víte, když už v domě bydlíte, tak je jakákoli stavební rekonstrukce dost nepříjemná – stále se něco musí vyzdívat, osekávat, zatloukat, všude se povalují zbytky cihel, malty, lepidla apod.. S Fermacellem to bylo jinak. Tzv, suchá stavba – bez všelijakého míchání, lepení, zdění. Všeho všudy trvaly práce asi 14 dní a ani jsme tu naší přestavbu nějak moc doma nezaregistrovali. O to víc se moje rodina divila, když jsem jim ukázal, jak se naše stará zaprášená půda proměnila v pěknou novou místnost.

Pracovní postup rekonstrukce podkroví

V několika řádcích se zmíním o pracovním postupu rekonstrukce podkroví, tak jak jsem jej registroval já jako amatér. Práci prováděl tzv. Fermacell expert – to je firma, která je pro práci s Fermacellem vyškolená a která tedy již s tímto materiálem pracovala, a která mi ho také doporučila.

V první fázi bylo třeba připravit konstrukci pro připevnění desek – tzv profily. A aby byly profily na stropě na co pověsit, musely se ukotvit fošny napříč střešním šikminám – tzv. kleštiny. Po připevnění profilů bylo nutné zateplit strop a šikminy izolační vatou – aby naše nové podkroví lépe udrželo teplotu – aby zadržovalo v létě chládek a v zimě teplo. Do strop a šikmin se narovnalo asi 25 – 30 cm vrstva izolační vaty. A přes ně se ještě napnula hydroizolační fólie.

A pak už to šlo ráz na ráz. Montážníci připevnili sádrovláknité desky Fermacell nejprve na šikminy, zvláštní péči pak věnovali obložení střešních oken. Dále byla na programu instalace desek na strop. Důraz kladli zejména na to, aby byl strop v absolutní rovině, což kontrolovali laserovým zařízením. Desky Fermacell měly velký formát a tak šlo osazování velice rychle. Občas bylo třeba si desku říznout, i na to byla ale firma připravená a elektrickou pilkou si formáty desek Fermacell přizpůsobovali nestandardním rozměrům – například napojení trámů na strop, či obložení střešních oken a půdního výlezu.

Obložení předstěn pak šlo opravu rychle a tak zbývala už jen podlaha, ze které jsem měl opravdu strach, protože rozpraskaný beton místy připomínal „jaro na Antarktidě“. Ale i na to má Fermacell řešení. Vrstvu s vyrovnávacím podsypem bylo nutné místy navýšit až na 10 cm, abychom se dostali do roviny s nejvyšším bodem podlahy. Podsyp poté montážníci vyrovnali stahovacími latěmi s vodováhou. Pak přišly na řadu podlahové desky Fermacell. Jejich osazení ale také trvalo velice krátce.

Když bylo podkroví nahrubo osazeno deskami, přišel čas na tmelení spár Fermacell spárovacím tmelem a na úpravu rohů a soklů hliníkovými nebo plastovými lištami. Rekonstrukce byla hotová a na nás je už jen vymalovat a dokončit elektroinstalaci.

Výsledek nás velmi překvapil a místo staré zaprášené půdy teď máme krásnou čistou ložnici a zároveň pracovnu. Nyní se nemusíme bát o prostor pro další členy rodiny :o)